Dornova metoda

Dornova metoda (autor Dieter Dorn 1938-2011) spočívá v nenásilném uvedení nesprávně uložených kloubů do správné polohy za účasti řízeného pohybu klienta. V případě špatného uložení hlavice kyčelního kloubu může docházet k jednostrannému opotřebení měkkých částí kloubu, šikmému sklonu pánve, skolióze, ale co je nejdůležitější má to dopad na celý průběh páteře. Dornova metoda vždy postupuje při ošetření od dolních končetin směrem k hlavě. Hlavní důraz se klade na již zmiňované kyčelní klouby, ale také hlezenní klouby, kolenní klouby, kostrč, oblast celé pánve, bederních, hrudních, krčních obratlů, čelistních kloubů, ramenního a loketního kloubů, zápěstí a kloubů prstů. A pro zajímavost uvádím, že obtíže, jako je třeba přetrvávající bolesti hlavy můžou mít spojitost s kostrčí. Touto příčinou může být událost, kdy jste si narazili kostrč v dětství, a na kterou jste už dávno zapomněli. Základní ošetření trvá cca 1 hod. 30 min. Další informace o této metodě: zde

Indikace: bolest v oblasti krční, hrudní, bederní oblasti, bolesti v pánevní oblasti, bolesti v kyčelním, ramenním, loketním, kolenním, hlezenním a čelistním kloubu, skolióza (posturální), neplodnost, dolní končetiny do tvaru x a o. V případě vybočení obratle předkládám spojitost mezi jednotlivými orgány, žlázami a tkáněmi v těle. Třetí krční obratel má spojitost s tvářemi, ušima, očima, kostma obličeje. Třetí hrudní obratel ovlivňuje hrudní koš, plíce, prsa, průdušky. Čtvrtý hrudní obratel má vliv na žlučník a žlučníkové cesty. Desátý hrudní obratel zase ovlivňuje ledviny. Pátý bederní obratel ovlivňuje nohy, kotníky, chodidla, kyčle, hýždě, konečník.

Kontraindikace: osteoporóza, artróza čtvrtého stupně, Bechtěrevova nemoc, revmatoidní artritida, rozštěp páteře, rakovina kostní dřeně, kůže, kostí, jiné typy rakoviny v průběhu léčby, v případě, že je jádro meziobratlové plotny zničené, těhotenství, kdy se omezení vztahuje pouze na ovlivňování kostrče, první den menstruace, období šestinedělí, omezení se dále vztahuje na umělý kloub, místa po operaci páteře, místa akutního zánětu, úrazy a pády bez lékařské kontroly, jinak po šesti týdnech.

zpět